wz

                                           Typy na výlety po okolí

Štěpanice – vesnička v úzkém údolí. Horní Štěpanice ztratily statut města, když zdejší hrad v roce 1524 opustili majitelé. Kdysi zde bývaly železné doly, v Zákoutí i doly zlaté. Ruiny hradu jsou skryty v lese: zřícenina bašty a zbytků obranného systému. Část vlastního hradu je skryta v mohutném suťovém kuželu, který dává naději na další objevy, které jsou potvrzeny loňským archeologickým průzkumem horního hradu. V obci samotné je několik ukázek cenné lidové architektury.

Benecko – rozlehlá obec s lyžařskými areály a koupalištěm. Jihozápadní orientace zajišťuje v jasných dnech dostatek slunce a proudění vzduchu zbavuje ovzduší škodlivin, svahy, lesy a louky nabízejí vynikající možnosti k lyžování, turistice, sběru plodů a k rekreaci. Pro nádhernou polohu obce na slunečném svahu vzniklo nářeční pojmenování Nebesko. Nad Beneckem se tyčí hora Žalý se dvěma vrcholy – Zadní Žalý (1036 m) a Přední Žalý (1012 m) s kamennou rozhlednou, nabízející neopakovatelný kruhový výhled. Je výhodným východiskem pro horské túry na hřebeny Krkonoš. Návštěvník může obdivovat výhled ze svahů Žalého a toulat se po zajímavých oblastech.

Horní Mísečky - jedno z vyhledávaných krkonošských turistických středisek leží ve výšce 1100 m. První bouda na Mísečkách byla postavena roku 1642. Přes Mísečky vede tzv. Masarykova horská silnice Hrabačov – Krkonoš, postavená v letech 1934-36 jako strategická silnice systému hraničního opevnění, jehož součásti jsou v Krkonoších velmi často k vidění.

Zlaté návrší - starší, ale velmi užívaný název pro Krkonoš. Jedná se o převážně holý a skalnatý hřbet mezi Kotlem a Medvědínem severně nad Mísečkami. Nejvyšším bodem jsou Harrachovy kameny (1421 m), kde jižní lavinový svah spadá do Velké kotelní jámy. Na vrcholu najdete Mohylu Hanče a Vrbaty – lyžařského závodníka a jeho přítele, kteří zahynuli při sněhové bouři 24. 3. 1913.

Pramen Labe – na Labské louce se nalézá prameniště největší české řeky (a druhé nejdelší v ČR). Skutečný pramen je skryt, ale KRNAP vybudoval vkusné pseudoprameniště s vyobrazením znaků měst, jimiž Labe na své trase z Krkonoš do Hamburku protéká. Směrem do Labského dolu se nalézá Labský vodopád se stavidlem na regulaci síly vodopádu. Blízká Labská bouda slouží jako hotel, restaurace a útočiště pro bloudivce hor. Labský důl samotný je přísně chráněný unikátní biotop,  cesta s neopakovatelným kouzlem Vás dovede do Špindlerova Mlýna.

Špindlerův Mlýn – je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších horských středisek v ČR.   Lanovky na Medvědín a Pláň umožňují rychlý přístup na hřebeny hor, dále jmenujme pouze několik z oblíbených letních aktivit: turistika pěší i na horských kolech, paragliding, jízda na koních, minigolf, tenis, koncerty, plavání, jízda na loďkách... Z nejnovějších turistických lákadel jmenujme bobovou dráhu u hotelu Harmony na Bedřichově (délka 1400 metrů, 22 zatáček a tři tunely) a v zimě unikátní čtyřkilometrovou sáňkařskou dráhu ze Špindlerovky k Dívčím lávkám – nahoru Vás vyveze autobus, dolů svištíte sami. V osadě Labská se nachází i první přehrada na Labi, postavená roku 1911 jako prevence katastrofálních záplav, které do té doby často postihovaly horní tok Labe.

Vrchlabí – brána středních Krkonoš, jinak město techniky a sportu, s mnoha historickými památkami a velkým kempem. kluziště s půjčovnou bruslí, koupaliště, vyhlídkové lety, škola létání, atd. Za zmínku stojí zámek se čtyřmi věžemi (dnes sídlo MěÚ) a tři historické domy na hlavní třídě, kde sídlí Krkonošské muzeum s etnografickou výstavou a audiovizuální ekologická výstava Kámen a život, muzeum slouží jako hlavní informační centrum KRNAP.